Tripp Lite UPS Smart 2200VA 1600W Tower AVR 120V Pure Sign Wave USB DB9 SNMP for Servers
IMG
Tripp Lite UPS Smart 2200VA 1600W Tower AVR 120V Pure Sign Wave USB DB9 SNMP for Servers - 2200VA/1600W - 6 Minute Full Load - 6 x NEMA 5-15/20R, 1 x NEMA L5-20R"
  • 2.2kVA / 2200VA line interactive tower UPS; Sine wave output
  • 120V nominal output during brownouts to 83 and overvoltages to 145V
  • USB, RS232, EPO and optional SNMP/Web card are available for simultaneous use
  • Front panel status LEDs with detailed load and battery capacity display
  • NEMA 5-20P input; 6 NEMA 5-15/20R & 1 L5-20R outlets
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Item:
SMART2200SLT
UPC Code:
Our Part #
L81288
Condition
New
Sorry Product Currently not Available.
Availability  Currently out of stock
Great Deals Everyday
You may be also interested
Product description
2200VA/1600W - 6 Minute Full Load - 6 x NEMA 5-15/20R, 1 x NEMA L5-20R"
Specifications
Additional Information
Backup/Run Time (Full Load)
5 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
13 Minute
Brand Name
Tripp Lite
Certifications & Standards
Tested to UL1778 (USA) CSA C22.2 No. 107.3 (Canada) RoHS compliant Class A (Emissions) NOM (Mexico)
Country of origin
China
Depth
12.5"
Form Factor
Tower
Height
10.5"
Hot Swappable
Yes
Input Current
14.80 A
Input voltage
120 V AC
Limited Warranty
3 Year
Load Capacity
2200 VA/1600 W
Load Capacity (VA)
2200 VA
Load Capacity (VA)
2200 VA
Load Capacity (W)
1600 W
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
SMART2200SLT
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Marketing Information
2200VA line-interactive tower UPS system for server networking and telecommunications equipment. Upright tower form factor. Offers sine wave 120V nominal output in both AC and battery modes. Switches to battery-derived AC output during power failures and extreme voltage variations. Line-interactive automatic voltage regulation (AVR) provides voltage boost/cut during brownouts/overvoltages to maintain regulated 120V nominal output over an input voltage range of 83-145V. Includes NEMA 5-20P input plug and 7 UPS-supported (6 x 5-15/20R & 1 L5-20R) output receptacles. Network-grade AC surge and noise suppression. Network management interfaces support simultaneous communications via USB port DB9 serial port and slot for Network Management Card option. HID-compliant USB interface enables integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows and Mac OS X. Supports simultaneous detailed monitoring of equipment load levels self-test data and utility power conditions via all three network interfaces. PowerAlert UPS management software is available via free download. Three-stage metered current monitoring and battery charge status LEDs. Utility power and voltage regulation and battery warning LEDs. Audible alarm. Self-test. Field-replaceable hot-swappable internal batteries. Attractive all-black color scheme.
Network Management
SNMP Manageable
Package Contents
  • SmartPro SMART2200SLT 2200VA Tower UPS
  • SMART2200SLT UPS System
  • PowerAlert Software and cabling
  • Owner's manual with warranty information
Plug/Connector Type
NEMA 5-20P
Product Line
SmartPro
Product Name
Product Type
Line-interactive UPS
Receptacle Detail
1 x NEMA L5-20R
Receptacle Detail
6 x NEMA 5-15/20R
6 x NEMA 5-15/20R
1 x NEMA L5-20R
Receptacle Type
NEMA L5-20R
Receptacle Type
NEMA 5-15/20R
Software Included
PowerAlert Software
Transfer Time
4 ms
UPC Alternates
Weight (Approximate)
57 lb
Width
8.9"