Tripp Lite UPS Smart 1000VA 750W Tower Hospital Medical AVR 120V USB DB9
IMG
Tripp Lite UPS Smart 1000VA 750W Tower Hospital Medical AVR 120V USB DB9 - 1000VA/750W - 10 Minute Full Load - 4 x NEMA 5-15R
  • Corrects under- and overvoltages from 81V to 143V
  • 4 NEMA 5-15R-HG outlets
  • Front-panel LEDs indicate load, power, voltage and battery statuses
  • Expandable runtime with optional external battery packs
  • 28 min. runtime at half load; 10 min. at full load
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Item:
SMART1200XLHG
UPC Code:
Our Part #
847980
Condition
New
Sorry Product Currently not Available.
Availability  Currently out of stock
Great Deals Everyday
You may be also interested
Product description
1000VA/750W - 10 Minute Full Load - 4 x NEMA 5-15R
Specifications
Additional Information
  • Maintains less than 300 microamps leakage current for UPS and all connected equipment
  • Line-interactive voltage regulation corrects brownouts and overvoltages from 81 to 143 volts back to usable 120V output levels without using battery power
  • Resistant to electrostatic discharge
  • Supports loads up to 1000VA / 750 watts
  • 34 minutes half load runtime (500VA/375 watts) 16 minutes full load runtime (1000VA/750 watts)
  • 4 protected hospital-grade outlets; 6-ft. cord
  • 1-RS-232 and 1-USB serial port for network interface; SNMP compatible
  • SNMP compatible with separate purchase SNMPWEBSOLO ethernet adapter accessory
  • Complete surge protection line isolation and EMI/RFI noise filtering
  • 2 year product warranty
  • PowerAlert unattended shutdown software and complete cabling included
  • Battery replacement door
  • Back panel grounding lug
Alarm
Low Battery
Alarm
On Battery
Overload
Backup/Run Time (Full Load)
10 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
28 Minute
Battery Chemistry
Sealed Lead Acid (SLA)
Battery Life
6 Year
Brand Name
Tripp Lite
Certifications & Standards
Cord Length
6 ft
Country of origin
Taiwan
Depth
9"
Form Factor
Tower
Height
12.8"
Hot Swappable
Yes
Input voltage
120 V AC
Limited Warranty
2 Year
Load Capacity
1000 VA/750 W
Load Capacity (VA)
1000 VA
Load Capacity (VA)
1000 VA
Load Capacity (W)
750 W
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
SMART1200XLHG
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Marketing Information
Tripp Lite's SMART1200XLHG medical-grade UPS system provides dependable battery backup and is fully compliant with UL 60601-1 regulations when plugged into a hospital-grade outlet making it ideal for use in patient-care vicinities. The 1kVA/750W capacity provides up to 28 minutes of runtime for a half load or 10 minutes for a full load so you can work through short power failures and perform an orderly system shutdown in a prolonged blackout. Built-in line-interactive voltage regulation corrects brownouts as low as 81V and overvoltages as high as 143V to normal 120V nominal output without drawing battery power. The SMART1200XLHG's built-in isolation transformer with Faraday shield offers full isolation and removes common mode noise while maintaining full AC surge suppression in all modes. This UPS system features four NEMA 5-15R-HG hospital-grade outlets and has a hospital-grade NEMA 5-15P-HG plug with a six-foot cord for flexibility in placement. All four outlets provide both backup protection and surge protection rated to 940 joules. The SMART1200XLHG also features diagnostic LEDs as well as a USB port and a DB9 serial port that work with Tripp Lite's included PowerAlert software for safe unattended system shutdown and file saves in the event of a prolonged power failure.
Ideal UPS Backup in Healthcare Facilities
  • Complies with UL 60601-1 standards for use in patient-care facilities
  • Isolation transformer with Faraday shield offers full isolation and removes common mode noise
  • 6 ft. power cord with 120V NEMA 5-15P-HG plug
  • Floating AC output prevents noise coupling and meets agency requirements for isolation
Reliable Battery Backup and Surge Protection
  • Supports half load up to 28 min. and full load up to 10 min.
  • 4 NEMA 5-15R-HG outlets with 940-joule surge protection
  • Filters out disruptive EMI/RFI line noise that can cause equipment damage or data loss
  • Resists electrostatic discharge
LEDs and Audible Alarms
  • Front LEDs indicate power mode load and battery status
  • Alarms alert you to power failure overload and low battery
  • Mute/quiet mode ideal for use in quiet patient-care vicinities
Saves Files When You're Away
  • Connects to computer via DB9 or USB port with included cables
Maximum Operating Temperature
104°F (40°C)
Network Management
SNMP Manageable
Output Voltage
115 V AC
Package Contents
  • SmartPro 1200XLHG UPS
  • SMART 1200XLHG Medical Grade Tower UPS System
  • PowerAlert Software and cabling
  • Warranty information
  • Instruction manual
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Product Line
SmartPro
Product Name
SmartPro 1200XLHG UPS
Product Type
Line-interactive UPS
Receptacle Detail
4 x NEMA 5-15R
Receptacle Detail
4 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Status Indicators
Transfer Time
4 ms
Typical Battery Recharge Time
4 Hour
UPC Alternates
Weight (Approximate)
44.60 lb
Width
7.5"