Tripp Lite UPS Smart 3000VA 2880W Rackmount AVR 120V Pure Sign Wave USB DB9 SNMP 2URM
IMG
Tripp Lite UPS Smart 3000VA 2880W Rackmount AVR 120V Pure Sign Wave USB DB9 SNMP 2URM - 3000VA/2880W - 3 Minute Full Load, 10 Minute Half Load - 1 x NEMA L5-30R, 8 x NEMA 5-15/20R
  • 3kVA / 3000VA / 2880W line interactive 2U rack/tower UPS, Sine Wave
  • 120V output, Corrects brownouts and overvoltages from 83V to 145V
  • 0.96 Power Factor, Interactive LCD interface
  • Extended runtime options up to 2880W
  • 4 post compatible mounting accessories
  • 96% line-mode efficiency, 2 switched load banks
  • USB, RS232, EPO and slot for SNMPWEBCARD option
  • 120V NEMA L5-30P input, 8 NEMA 5-15/20R & 1 L5-30R outlets