Tripp Lite UPS Smart Online 3000VA 2700W Rackmount 120V USB DB9 2URM ENERGY STAR V2.0
IMG
Tripp Lite UPS Smart Online 3000VA 2700W Rackmount 120V USB DB9 2URM ENERGY STAR V2.0 - 3000VA/2700W - 4.8 Minute Full Load - 1 x NEMA L5-30R, 6 x NEMA 5-15/20R
  • Zero transfer time between AC power and battery operation
  • +/-2% output voltage regulation in online and battery modes
  • Expandable runtime with optional external battery packs
  • Optional WEBCARDLX network interface for full remote access
  • 13.8 min. runtime at half load; 4.8 min. at full load
  • 2-year limited warranty
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Item:
SU3000RTXL2U
UPC Code:
Our Part #
V97882
Condition
New
Sorry Product Currently not Available.
Availability  Currently out of stock
Great Deals Everyday
You may be also interested
Product description
3000VA/2700W - 4.8 Minute Full Load - 1 x NEMA L5-30R, 6 x NEMA 5-15/20R
Specifications
Additional Information
Front Panel LEDs:
  • Line Power (Green)
  • Online (Green)
  • Bypass (Yellow)
  • On Battery (Green)
  • Overload (Red)
  • Battery Low (Yellow)
Alarms:
  • Notification of Backup Operation
  • Low Battery Warning
  • Overload
  • UPS Fault
  • Input Voltage Out of Frequency
  • High Input Voltage
Additional Information
Front Panel LEDs:
  • Line Power (Green)
  • Online (Green)
  • Bypass (Yellow)
  • On Battery (Green)
  • Overload (Red)
  • Battery Low (Yellow)
Alarms:
  • Low Battery Warning
  • Overload
  • UPS Fault
  • High Input Voltage
Backup/Run Time (Full Load)
4.80 Minute
Backup/Run Time (Full Load)
4.80 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
13.80 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
13.80 Minute
Brand Name
Tripp Lite
Brand Name
Tripp Lite
Bypass Switch
Automatic
Bypass Switch
Automatic
Certifications & Standards
  • UL1778
  • CSA
  • NOM
  • FCC Part 15 Class A
Certifications & Standards
  • UL1778
  • CSA
  • NOM
  • FCC Part 15 Class A
Country of origin
Vietnam
Country of origin
China
China
Vietnam
Depth
26"
Depth
26"
26"
Form Factor
Rack/Tower
Form Factor
Rack/Tower
Height
3.5"
Height
3.5"
3.5"
Hot Swappable
Yes
Hot Swappable
Yes
Input Current
24 A
Input Current
24 A
24 A
Input voltage
120 V AC
Input voltage
120 V AC
120 V AC
Limited Warranty
2 Year
Limited Warranty
2 Year
Load Capacity
3000 VA/2700 W
Load Capacity
3000 VA/2700 W
3000 VA/2700 W
Load Capacity (VA)
3000 VA
Load Capacity (VA)
3000 VA
Load Capacity (W)
2700 W
Load Capacity (W)
2700 W
2700 W
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
SU3000RTXL2U
Manufacturer Part Number
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Marketing Information
The SU3000RTXL2U SmartOnline® 120V 3kVA 2.7kW On-Line Double-Conversion UPS provides the highest level of battery backup and AC power protection for critical server network and telecom equipment. It delivers perfectly regulated sine wave output with +/-2% voltage regulation in online and battery modes 0.9 power factor and zero transfer time to battery.
Marketing Information
Network Management
SNMP Manageable
Network Management
SNMP Manageable
Output Voltage
100 V AC
Output Voltage
110 V AC
127 V AC
115 V AC
100 V AC
110 V AC
127 V AC
115 V AC
127 V AC
100 V AC
110 V AC
115 V AC