Tripp Lite UPS Smart Online 3000VA 2400W Rackmount 110V / 120V USB DB9 3URM
IMG
Tripp Lite UPS Smart Online 3000VA 2400W Rackmount 110V / 120V USB DB9 3URM - 3000VA/2400W - 5 Minute Full Load, 14 Minute Half Load - 4 x NEMA 5-15R, 4 x NEMA 5-20R, 1 x NEMA L5-30R
  • 3000VA / 3kVA / 2400 watt on-line double-conversion 3U rack/tower UPS
  • 110/120V +/-2% output at 50/60Hz, high efficiency economy mode option
  • Expandable runtime, Hot-swap batteries, 26 in. / 66cm installed depth
  • USB, RS232 & EPO ports; support for SNMP/WEB card options
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Item:
SU3000RTXL3U
UPC Code:
Our Part #
581047
Condition
New
Sorry Product Currently not Available.
Availability  Currently out of stock
Great Deals Everyday
You may be also interested
Product description
Specifications
Additional Information
  • True on-line double conversion UPS provides pure sine wave AC output at all times
  • Accepts input voltages between 80 and 138 (65 to 138 at loads under 70%) regulating output to 120V +/-2%
  • 3000VA / 2400 watt power capacity with 9 total outlets (4 NEMA5-15R 4 NEMA5-20R & 1 NEMAL5-30R)
  • Standard internal battery set provides 17 minutes runtime at half load
  • Expandable runtime with multiple external battery packs (part# BP72V12-2U)
  • Innovative design makes unit adaptable for rackmount tower or stacking applications
  • Uses only 3 rack spaces (3U) in standard 19 inch rack
  • DB9 serial port for network interface; SNMP compatible
  • Slot for optional SNMP/web card (part# SNMPWEBCARD)
  • PowerAlert unattended shutdown software and 6 ft. network cable included
  • Compatible with Tripp Lite's Watchdog system service software
  • 2 year manufacturers product warranty
  • Diagnostic LEDs
  • Battery replacement door
Additional Information
  • Diagnostic LEDs
  • Battery replacement door
Alarm
On Battery
Alarm
Low Battery
UPS Fault
Remote Shutdown
Overload
UPS Fault
Remote Shutdown
Overload
On Battery
Low Battery
Backup/Run Time (Full Load)
5 Minute
Backup/Run Time (Full Load)
5 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
14 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
14 Minute
Battery Chemistry
Sealed Lead Acid (SLA)
Battery Chemistry
Lead Acid
Lead Acid
Sealed Lead Acid (SLA)
Battery Life
6 Year
Battery Life
6 Year
Brand Name
Tripp Lite
Brand Name
Tripp Lite
Certifications & Standards
Certifications & Standards
Cord Length
10 ft
Cord Length
10 ft
Country of origin
China
Country of origin
China
Depth
26"
Depth
26"
26"
Emergency Power OFF
Optional
Emergency Power OFF
Optional
Height
17.8"
Height
17.8"
17.8"
Hot Swappable
Yes
Hot Swappable
Yes
Input voltage
110 V AC
Input voltage
120 V AC
110 V AC
110 V AC
120 V AC
120 V AC
Limited Warranty
2 Year
Limited Warranty
2 Year
Load Capacity
3000 VA/2400 W
Load Capacity
3000 VA/2400 W
3000 VA/2400 W
Load Capacity (VA)
3000 VA
Load Capacity (VA)
3000 VA
Load Capacity (W)
2400 W
Load Capacity (W)
2400 W
2400 W