Tripp Lite UPS Smart 2200VA 1600W Rackmount AVR 100-120V Pure Sine Wave USB DB9 2U TAA GSA
IMG
Tripp Lite UPS Smart 2200VA 1600W Rackmount AVR 100-120V Pure Sine Wave USB DB9 2U TAA GSA - 2200VA/1600W - 6 Minute Full Load - 4 x NEMA 5-15R, 4 x NEMA 5-15/20R
  • Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
  • 2.2kVA / 2200VA / 1920W line interactive 2U rack/tower UPS, Sine Wave
  • 120V output, Corrects brownouts and overvoltages from 83V to 145V
  • 0.9 Power Factor, Interactive LCD interface
  • Extended runtime options up to 1600W
  • 96% line-mode efficiency, 2 switched load banks
  • USB, RS232, EPO and slot for network communication card options
  • 120V NEMA 5-20P input, 4 NEMA 5-15R & 4 NEMA 5-15/20R outlets