Brother QL-1110NWB label printer Direct thermal 300 x 300 DPI
Brother QL-1110NWB. Print technology: Direct thermal Maximum resolution: 300 x 300 DPI Print speed: 110 mm/sec. Connectivity technology: Wired & Wireless Bluetooth version: 2.1+EDR Bluetooth profiles: BIPHCRPOPPSPP. Label memory: 99 label(s) Flash memory: 7.8 MB. Maximum label width: 4.09" (10.4 cm) Maximum label length: 118.1" (3 m). Tape type: DK Built-in barcodes: AZTECCODECODABAR (NW-7)Code 39Code-128 Codabar LibraryData... Mobile operating systems supported: Android iOS
Manufacturer:
Brother
Item:
QL1110NWB
UPC Code:
Our Part #
BRTQL1110NWB
Condition
New
Page Yield:
1730
Cost Per Page:
Availability In Stock
Great Deals Everyday
You may be also interested
Product description
This wide format shipping label printer has a 4 inch(101.6mm) print width - to offer maximum compatibility with various shipping label software packages.
Wide format shipping/barcode label printer
FBA (Fulfilled By Amazon) labels
4 inch (101.6mm) print width
To ensure maximum compatibility with third party shipping label printing software the QL-1110NWB has a print width of 4" (101.6mm) - the specification required by the majority of parcel carriers.
Includes many connectivity options as standard
Built-in memory to store label templates
Print from PC Mac iOS and Android devices
Microsoft Office and database printing
Easily add label printing into your existing systems
Large range of labels for any application
Brother DK rolls slot-in easily for fast label changes. Several types are available:
- Pre-sized die-cut adhesive labels in paper and plastic film material.
- Non-adhesive card ideal for receipts and name badges.
- Removable adhesive for repositionable labels.
- USB Ethernet Wi-Fi and Bluetooth connectivity with support for MFi and AirPrint
- Print labels up to 103.6mm wide from PC Mac smartphone or tablet