Brother MFC-L5800DW Laser Multifunction Printer - Monochrome - Duplex
Brother MFC-L5800DW Laser Multifunction Printer - Monochrome - Duplex - Copier/Fax/Printer/Scanner - 42 ppm Mono Print - 1200 x 1200 dpi Print - 3.7" LCD Touchscreen - Ethernet - Wireless LAN - USB 2.0
Manufacturer:
Brother
Item:
MFCL5800DW
UPC Code:
Our Part #
BRTMFCL5800DW
Condition
New
Availability In Stock
Great Deals Everyday
You may be also interested
Product description
Copier/Fax/Printer/Scanner - 42 ppm Mono Print - 1200 x 1200 dpi Print - 3.7" LCD Touchscreen - Ethernet - Wireless LAN - USB 2.0
Specifications
Additional Warranty Information
1-Year Limited
Brand Name
Brother
Certifications & Standards
Energy Star
Connectivity Technology
Wireless
Copier Type
Flatbed
Copy Color
Monochrome
Country of origin
Vietnam
Depth
16.8"
Display Screen Type
LCD
Duplex printing
Automatic
Duty Cycle
50000
Environmental Certification
ENERGY STAR
Environmentally Friendly
Yes
Ethernet Technology
Ethernet
Form Factor
Desktop
Height
19.1"
Input voltage
120 V AC
Limited Warranty
1 Year
Manufacturer
Brother Industries Ltd
Manufacturer Part Number
MFCL5800DW
Manufacturer Website Address
http://www.brother-usa.com
Marketing Information
Monochrome laser all-in-one offers fast print and copy speeds of 42 pages per minute. 3.7" touch screen makes navigating through the menu options fast and simple. Advanced security features help restrict unauthorized printing and protect your sensitive documents. 300-sheet capacity is expandable to prevent frequent paper replacement. 50-sheet auto document feeder allows multiple pages to be copied or scanned without requiring you to place each sheet on the unit. Automatic duplex printing allows you to quickly print two-sided documents to reduce paper consumption. Built-in wireless and Ethernet network interfaces enable you to share this printer with multiple users on your network.
More from the Manufacturer
Maximum Mono Print Speed (ppm)
42
Maximum Print Resolution
1200 x 1200 dpi
Maximum Print Resolution (dpi)
1200 x 1200
Media Handling
1 x Output Tray - 150 Sheet Capacity
Media Handling
1 x Input Tray - 250 Sheet Capacity
1 x Multipurpose Tray - 50 Sheet Capacity
1 x Input Tray 250 Sheet
1 x Multipurpose Tray 50 Sheet
1 x Output Tray 150 Sheet
Media Size
3" x 5"
Media Size
Custom Size
A5 - 5.80" x 8.30"
A6 - 4.10" x 5.80"
Executive - 10.50" x 7.25"
A4
Legal - 8.50" x 14"
Letter - 8.50" x 11"
Executive
Letter
Legal
A6
A5
A4 - 8.30" x 11.70"
Media Type
Recycled Paper
Media Type
Plain Paper
Letterhead
Label
Envelope
Color Paper
Bond Paper
Multifunction Devices
Copier/Fax/Printer/Scanner
Optical Resolution
1200 dpi
Package Contents
  • MFC-L5800DW Laser Multifunction Printer
  • 1 x Standard Toner Cartridge (3000 Pages)
  • 1 x DR820 Drum Unit (30000 Pages)
  • 1 x Standard Toner Cartridge (yields approx. 3000 Pages?)
  • 1 x DR820 Drum Unit (yields approx. 30000 Pages?)
  • Quick Set Up and Basic User's Guide
  • Documentation/Installation CD
  • AC Power Cord
  • Telephone Line Cord
Packaged Quantity
1 Each
Power Source
AC Supply
Product Model
MFC-L5800DW
Product Name
MFC-L5800DW Laser All-in-one Printer
Product Series
MFC
Product Type
Laser Multifunction Printer
Recommended Use
Plain Paper Print
Recycled
No
Scan Color
Color
Screen Size
3.70"
Standard Input Media Capacity
300 sheets
UPC Alternates
Weight (Approximate)
37.9 lb
Width
19.5"