TLP1208TELTV Surge Suppressor, 12 Outlets, 8 ft Cord, 2880 Joules, Silver
IMG
IMG
  • Ideal for computers and multimedia equipment.
  • Diagnostic LED.
  • Grounded cord with space-saving right angle plug makes equipment setup easy.
  • Manufacturer:
    Tripp Lite
    Item:
    TLP1208TELTV
    UPC Code:
    Our Part #
    TRPTLP1208TELTV
    Condition
    New
    Availability In Stock
    Great Deals Everyday
    You may be also interested
    Product description
    Tripp Lite Surge Protector 12 Outlet 120V RJ11 Coax 8' Cord 2880 Joule - 12 x NEMA 5-15R - 1875 VA - 2880 J - 120 V AC Input - Phone/Fax/Modem/DSL, Coaxial Cable Line
    12 x NEMA 5-15R - 1875 VA - 2880 J - 120 V AC Input - Phone/Fax/Modem/DSL, Coaxial Cable Line
    Specifications
    Additional Information
    • AC suppression response time: 1 ns
    • Format: Corded multi-outlet strip with 4 transformer-spaced outlet
    • Suppression AC: 150V RMS Clamping/2880 joules/330V UL1449 3rd Edition
    Brand Name
    Tripp Lite
    Color(s)
    Silver
    Compatibility
    • TV
    • DVD
    • Satellites
    • Stereos
    Compliance Standards
    IEEE 587 Category A & B Approved
    Compliance Standards
    cUL Listed
    UL Listed
    FCC Certified
    Connected Equipment Guarantee/Warranty
    Cord Length
    8 ft
    Country of origin
    Switzerland
    Dataline Protection
    Phone/Fax/Modem/DSL
    Dataline Protection
    Coaxial Cable Line
    Depth
    10 3/8"
    Depth
    10.3"
    Diagnostics/Alarm/Status Light
    LED
    Diagnostics/Alarm/Status Light
    Illuminated Power Switch
    Expected Delivery
    Allow several additional days for delivery
    Height
    1.5"
    Height
    1 1/2"
    Housing Material
    Plastic
    Input voltage
    120 V AC
    Jacks
    RJ11
    Joules Of Surge Protection
    2880 J
    Limited Warranty
    Lifetime
    Lines
    3
    Manufacturer
    Tripp Lite by Eaton
    Manufacturer Part Number
    TLP1208TELTV
    Manufacturer Website Address
    http://www.tripplite.com
    Marketing Information
    Surge suppressor offers economical AC surge suppression for protection of workstations PCs telecom systems home electronics and more. Cord features a space-saving right-angle plug for convenient use. RJ11 jacks prevent surges from damaging your modem fax and phone equipment. Suppressor accommodates up to four transformers without blocking the remaining outlets. Digital 2.2GHz coax jacks prevent surges from damaging your cable or satellite equipment.
    Maximum Line Current
    15 A
    Multimedia Protection
    Coax/Tel/Modem
    Noise Protection
    Up to 40 dB EMI/RFI Noise Filtration
    Number of Outlets
    12
    Package Contents
    • TLP1208TELTV 12-Outlets surge suppressor
    • 6-ft. RJ11 Cable
    • 1 Set Gold Digital 2.2 GHz Coax Connectors
    • Instruction Manual and Warranty Information
    Package_Includes
    Six-foot phone cord and user manual
    Packaged Quantity
    1 Each
    Plug/Connector Type
    NEMA 5-15P
    Post-Consumer Recycled Content Percent
    0%
    Post-consumer-waste%
    0%
    Power Cord/Cable Length
    8 ft
    Power Handling
    1875 VA
    Pre-Consumer Recycled Content Percent
    0%
    Product color
    Black
    Product Line
    Protect It!
    Product Name
    12-outlet Coax Surge Suppressor
    Product Type
    Surge Suppressor/Protector
    Product Type
    Surge Protectors
    Protection Type
    Modem
    Protection Type
    Phone
    Coax
    Receptacles
    12 x NEMA 5-15R
    Recycled
    No
    Response Time
    1 ns
    Shipping Depth
    8.80"
    Shipping Height
    25.50"
    Shipping Weight (Approximate)
    2.70 lb
    Shipping Width
    11.90"
    Surge Energy Rating
    2880 J
    Total Recycled Content Percent
    0%
    UPC Alternates
    Weight (Approximate)
    2.12 lb
    Width
    Width
    2.7"